انواع تابلو های دیزل ژنراتور:

همه دیزل ژنراتورها برای اینکه بصورت کامل حفاظت شوند به تابلو برق احتیاج دارند. وظیفه تابلو برق در دیزل ژنراتور این است که دیزل ژنراتور را کنترل کند و در صورت بروز اشکال و نقص فنی بوسیله برد کنترلی آن را به مصرف کننده اطلاع دهد که این وظیفه تابلو حفاظت و کنترل دیزل ژنراتور یا AMF می باشد. عملیات دیگری که تابلو برق ها انجام می دهند این است که بصورت اتوماتیک مصرف کننده را به برق شهر و یا دیزل ژنراتور وصل کند که این وظیفه تابلو اتوماتیک ترانسفر سوئیچ یا ATS می باشد. همچنین نوع دیگری از تابلو دیزل ژنراتور هم وجود دارد با عنوان تابلو سنکرون و پارالل دیزل ژنراتورکه این نوع تابلو ها وظیفه سنکرون و پارالل کردن دو یا چند دیزل را باهم و یا با برق شهر دارند.

در اینجا به توضیح تابلوی حفاظت و کنترل AMF می پردازیم :

تابلوی حفاظت و کنترل AMF (( Automatic Manual Failure:

در کاربرد دائم دیزل ژنراتور از قبیل تامین برق معادن ،کارخانجات، ساختمان های در حال ساخت و… وجود یک تابلو برق قدرتمند جهت کنترل و حفاظت دیزل ژنراتور و نیز نمایش کمیت های اصلی دیزل ژنراتور بسیار مهم و اساسی است، به این منظور از تابلو های AMF استفاده می شود. این تابلو که با نام های تابلو اصلی دیزل ژنراتور، تابلو کنترل ژنراتور، تابلو حفاظت و کنترل دیزل ژنراتور و تابلو قدرت دیزل ژنراتور دیزل ژنراتور مشهور است در کاربرد های اضطراری نیز وجود دارد که یا با تابلو چنج اور ادغام می گردد و یا بصورت مجزا از تابلو چنج آور بوده و خود نقش کنترل و حفاظت دیزل ژنراتور را به عهده داشته که در این صورت تابلو اتوماتیک ژنراتور نیازی به برد کنترل ندارد.

عملکرد تابلو دیزل ژنراتور (تابلو حفاطت و کنترل ) به این صورت است که ازهنگام دستور استارت به دیزل ژنراتور تا زمانی که دستور خاموش شدن به دیزل ژنراتور ارسال نگردد، تابلو دیزل ژنراتور به صورت کامل سیستم را مانیتورینگ می نماید و با کنترل کمیت های تعیین شده به حفاظت سیستم دیزل ژنراتور و بار مصرفی به آن می پردازد . تابلو دیزل ژنراتور متناسب باقدرت ژنراتور و نوع کنترل به صورت تک سلولی طراحی می شود. درجه حفاظت تابلو باIP های ۴۳ و ۴۴ می باشد و حفاظت های بالاتر مثل 54 نیز طبق نیاز متقاضی قابل تامین است. تمام اتصالات و گره ها و شینه ها با پوشش مناسب برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی در نظر گرفته شده و شینه اصلی تابلو (شین قدرت) به گونه ای طراحی شده که در مواقع اتصال کوتاه در برابر تنش های مکانیکی مقاوم باشد. تمام سیم های AC و DC دارای رنگ های جداگانه و همچنین دارای شماره سیم بوده که در داخل داکت پلاستیکی قرار می گیرند. تابلو دیزل ژنراتور (تابلو حفاظت و کنترل ) به صورتی طراحی شده که تهویه مناسب در داخل تابلو انجام بگیرد. کلیه تجهیزات از نوع مرغوب و مطابق استانداردهای بین المللی می باشد. این تابلو با اضافه کردن امکانات متنوع قابل تبدیل به تابلو اتوماتیک ترانسفرسوئیچ (ATS) می باشد .

عملکرد تابلو ATS&AMF:

کنترل و نظارت برتغذیه بار مصرفی توسط شبکه یا ژنراتور به این صورت که در هنگام بروز اختلال یا قطعی در برق شبکه مراحل زیر به صورت اتوماتیک انجام می شود.
- کلید اتوماتیک دیزل ژنراتور در هنگام OVER LOAD و OVER CURRENT باعث قطع شدن مدار به جهت حفاظت می شود.
- عمل استارت دیزل به صورت اتوماتیک و با تاخیر از پیش تنظیم شده انجام می پذیرد .در صورتی که عمل استارت منجر به روشن شدن دیزل نگردد، استارت سه باربافاصله زمانی مناسب و قابل تنظیم تکرار می شود و اگر باز هم دیزل روشن نشد،فرمان قطع استارت همراه با آلارم صادر می شود.
- امکان برنامه ریزی سیستم PLC جهت عملکردهای دیگر نظیر اتصال به سیستم DCS وSCADA
- نظارت بر پارامتر های الکتریکی و مکانیکی دیزل ژنراتورتابلوی کنترل اتوماتیک فوق بر پارامتر های مختلفی از دیزل ژنراتور و شبکه نظارت داشته و در مواقع ضروری با اعمال فرامین لازم ،سیستم رادر مقابل خطرات احتمالی محافظت مینماید. این پارامترها شامل موارد زیر است:
1. نظارت و حفاظت دیزل ژنراتور در برابر کاهش فشار روغن، افزایش درجه حرارت آب و دور غیر مجاز
2. نظارت بر اشکال در سیستم استارت دیزل ژنراتور
3. نظارت بر سطح ولتاژ و چگونگی شارژ باطری
4. کنترل و نظارت بر سطح سوخت موجود در داخل تانک روزانه
5. نظارت بر ولتاژ سه فاز برق شبکه و ژنراتور و حفاظت در مقابل OVER VOLTAGE AND UNDER VOLTAGE
6. حفاظت ژنراتور در مقابل تغییرات غیرمجاز فرکانس
7. حفاظت دیزل ژنراتور در برابر افزایش درجه حرارت روغن
8. حفاظت ژنراتور در مقابل OVER CURRENT&EARTH FAULT&REVERSE POWERخطاها به کمک رله های حفاظتی