انواع تابلو برق :


تابلو های برق به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند :
 
1-تابلوهای فشار ضعیف : مقادیر کمتر از 1000V
2-تابلوهای فشار متوسط : مقادیر بین 1000V-63KV
3-تابلوهای فشار قوی : مقادیر بین 63KV-230KV

موارد مصرف :

HV: این بخش معمولاً انتقال و توزیع سراسری نیروی برق بین شهرها و مسافت های طولانی را میسر می سازد که از پست های متداول آن می توان از خطوط 63KV,110KV,132KV,230KV,400KV نام برد .خطوط فشار قوی ، نیروی برق را از طریق دکل های برق به شهرها انتقال می دهد و طی گذر از چندین پست کاهنده، برق را به پست های منطقه ای می رساند و در نهایت، کاهش یافته تا به سطح فشار متوسط رسد . MV: پرکاربرد ترین نوع سیستم های فشار متوسط 11KV,20KV,33KV هستند. پست های فشار متوسط اغلب به عنوان توزیع کننده اصلی، برای تغذیه فشار ضعیف مورد استفاده قرار میگیرد. خطوط فشار متوسط از طریق تیرهای برق که معمولاً در ارتفاع بیشتری نسبت به تیرهای برق فشار ضعیف نصب می شوند و در سطح خیابان قابل رویت می باشند، برق را به ترانسفورماتورهای کاهنده می رساند و در نهایت ترانسفورماتور، سطح ولتاژ را از 20KV به 400V کاهش می دهد تا مورد مصرف قرار گیرد.

LV: در سیستم های فشار ضعیف 380 یا 400 ولت که در ایران بیشترین کاربرد را در صنعت شهرنشینی دارد، غالباً برای تامین برق تجهیزات داخلی صنایع و مجتمع های مسکونی استفاده می شود. برق 220 ولت نیز از انشعاب یک فاز و نول حاصل می شود که برای مصارف تکفاز در این بخش به کار برده می شود. ترانسفورماتورها که با توان های مختلف ارائه می شوند، ولتاژ را به 400 ولت کاهش میدهند و به عبارتی، تغذیه تابلوهای LV را میسر می سازندکه در نهایت، تابلوهای فشار ضعیف، با توجه به نوع و کارایی آن ها، برق را مستقیماً به مصرف کننده انتقال می دهند.

وظایف کلی تابلو های برق :

1- توزیع نیروی برق و تغذیه مصرف کننده ها
2- حفاظت از مصرف کننده ها و ایمنی کاربران
3- بهینه سازی و کنترل مصرف کننده ها و تجهیزات

تابلوهای برق دیزل ژنراتورها عمدتاً از نوع سوم ( فشار ضعیف ) هستند و وظیفه آنها نیز مطابق آیتم 3، بهینه سازی و کنترل مصرف کننده ها و تجهیزات دیزل ژنراتورها می باشد .

انواع تابلو های دیزل ژنراتور:

همه دیزل ژنراتورها برای اینکه بصورت کامل حفاظت شوند به تابلو برق احتیاج دارند. وظیفه تابلو برق در دیزل ژنراتور این است که دیزل ژنراتور را کنترل کند و در صورت بروز اشکال و نقص فنی بوسیله برد کنترلی آن را به مصرف کننده اطلاع دهد که این وظیفه تابلو حفاظت و کنترل دیزل ژنراتور یا AMF می باشد. عملیات دیگری که تابلو برق ها انجام می دهند این است که بصورت اتوماتیک مصرف کننده را به برق شهر و یا دیزل ژنراتور وصل کند که این وظیفه تابلو اتوماتیک ترانسفر سوئیچ یا ATS می باشد. همچنین نوع دیگری از تابلو دیزل ژنراتور هم وجود دارد با عنوان تابلو سنکرون و پارالل دیزل ژنراتورکه این نوع تابلو ها وظیفه سنکرون و پارالل کردن دو یا چند دیزل را باهم و یا با برق شهر دارند

1- تابلوی حفاظت و کنترل AMF (( Automatic Manual Failure
2- تابلوی اتوماتیک ترانسفر سوئیچ ATS (Automatic Transfer Switch)
3- تابلوی سنکرون و مدیریت بار (( Parallel And Synchronizing

لوازم و تجهیزات الکتریکی تابلو های برق :

1- فیوز
2- کلید اتوماتیک MCCB
3- کنتاکتور
4- بیمتال یا رله حرارتی
5- کلید حافظ موتور MPCB
6- کلید محافظ جان RCCB
7- کلید هوایی ACB
8- ترموستات
9- ساعت فرمان
10- تایمر
11- رله کنترل بار ( اضافه جریان)
12- رله کنترل فاز
13- تجهیزات اندازه گیری
14- برد کنترل